Za výhru jsme rádi, přece jenom je to stále derby, řekl rozhodující střelec Lafata

1.1.2019, 15:15 | Derby

Své vynikající střelecké schopnosti prokázal také při Silvestrovském derby internacionálů. Pro někdejšího sparťanského kanonýra Davida Lafatu se jednalo o první účast v tomto tradičním zápase, konaném v poslední den roku. To, že sedmatřicetiletý Lafata nebral tento zápas na lehkou váhu, bylo vidět od samého úvodu. Srdnatě podstupoval souboje, nabízel se a hlavně poslal svůj tým do vedení. V samém závěru navíc proměněným pokutovým kopem přisoudil Spartě vítězství.

I když je stále bilance Silvestrovských derby internacionálů příznivější pro hráče pražské Slavie, v posledních dvou letech mohla oslavovat Sparta. Při zatím poslední výhře 6:5 nad svým odvěkým rivalem se na hrací ploše mohl radovat i David Lafata, autor dvou branek. „Za výhru jsme rádi, přece jenom je to stále derby,“ řekl v úvodu s mírným úsměvem. Následně už trochu vážněji dodal: „Především šlo ale o to, abychom se trochu hýbali a diváci se pobavili. Myslím si, že to splnilo své účely,“řekl autor bez dvou tref dvou stovek ligových gólů.

Pro samotného Davida Lafatu se jednalo o vůbec první pozvánku na tento tradiční silvestrovský zápas. „Pozvání mě velmi potěšilo, rád jsem přijel. Bylo to pěkné,“ na dálku poděkoval manažerovi sparťanské staré gardy Jaroslavu Bartoňovi. Zároveň mu ani nevadilo, že na hřiště nevyběhl se svou pověstnou jedenadvacítkou, nýbrž s dresem číslo jedenáct. „Pan Bartoň mi přidělil tento dres. Pro mě to nebyl žádný problém,“vysvětlil s tím, že na dvacet jedničce nelpěl.

O tom, že to Lafatovi střílí i v jedenáctce, se mohli diváci přesvědčit již po čtyřech minutách hry. Ideální výběr místa v pokutovém území, odpoutání se od strážce a chladnokrevná hlavička mimo dosah soupeřova brankáře, v tomto případě Václava Wintera. Jak typický gól pro tohoto hráče s vynikající koncovkou. „Za krásný centr musím poděkovat Vencovi Kolouškovi. Poté stačilo jen trefit branku,“ přiznal skromně.

V úplném závěru dostala Sparta výhodu penalty za nastřádané rohové kopy. Míč si vzal právě David Lafata a zařídil týmu v rudém vítězství. Nad odpovědí, zda byl při pokutovém kopu nervózní, se dlouho nerozmýšlel. „Samozřejmě. Je to zodpovědnost, vždyť jde o derby,“pravil se smíchem.

Ten stále ještě obléká dres jihočeského Olešníku, tedy prvního týmu tamního krajského přeboru. A i zde potvrzuje, že ze svých střeleckých schopností vůbec nic nezapomněl. Vstřelil patnáct branek a vévodí tabulce střelců. „Jsme první, hrajeme pěkný fotbal. Z mé strany je s tímto angažmá naprostá spokojenost,“ uzavřel.