Bylo to náročné, hodnotil svou první účast v derby Jan Koller

1.1.2020, 17:17 | Derby

Bez nadsázky lze říci, že byl nejsledovanějším mužem tradičního Silvestrovského derby internacionálů. Šestačtyřicetiletého Jana Kollera snad netřeba ani blíže představovat. Stačí jen říci, že je rekordmanem v počtu vstřelených branek české reprezentace.

Slavii se ale naposledy v rudém dresu postavil před více než čtyřiadvaceti lety, Sparta tehdy 10. září 1995 zvítězila 2:0. V tradičním Silvestrovském derby byl tedy debutantem. Po zápase ochotně rozdal několik desítek autogramů, neodmítl jedinou žádost o společné foto a také se pochopitelně stal největším zájmem médií. „Strašná zima,“ utrousil s úsměvem úvodem, a pak již sdělil pocity ze svého premiérového Silvestrovského derby.

Tradiční silvestrovský zápas byl již před svým začátkem vyprodaný. Zásluhu na tom má jistě i nepřehlédnutelná postava českého fotbalu. Někdejší vynikající kanonýr, dlouholetý reprezentant, více než dva metry vysoký útočník Jan Koller. Jak již bylo řečeno, jednalo se pro něho o premiérovou účast. Vzpomínat na ni může v dobrém, Sparta remizovala se Slavií 3:3 a populární Dino, jak se Kollerovi přezdívá, se na plichtě podílel jednou brankou. „Vůbec jsem nevěděl, co od Silvestrovského derby čekat. Musím říci, že to byl náročný zápas,“ oddychoval Koller a pokračoval: „Nastoupila spousta kluků, která ještě stále někde hraje či v nedávné době ještě profesionálně hrála. Proto to pro mě bylo fyzicky těžké.“

Ve sparťanské sestavě se Koller potkal se dvěma svými bývalými spoluhráči z Letné – Vratislavem Lokvencem a Jiřím Novotným. Zbytek kádru povětšinou tvořili hráči o generaci mladší a právě po spolupráci Hübschmana a nejlepšího sparťanského hráče tohoto Silvestrovského derby Čížka, vyrovnal Koller na 2:2. „Dostal jsem krásnou přihrávku, kterou bylo snadné proměnit,“ vysekl Koller poklonu Tomáši Čížkovi.

Chvíli před koncem mohl poslat svůj tým do vedení z druhé nařízené penalty David Lafata. Brankář Winter mu ale jeho střelu vyrazil, dobíhající Koller se nedostal k míči, tak jak by sám potřeboval. Několik vteřin poté navíc viděl z rukou hlavního rozhodčího Hrubeše žlutou kartu, když strčil do slávistického brankáře. „Po zákroku na mě, po kterém měla být penalta, jsem neudržel nervy. Z mé strany to bylo zbytečné, ihned poté jsem se omluvil,“ vysvětlil, proč byl jedním ze dvou napomínaných sparťanů.

Bývalý reprezentační útočník se stále udržuje. Šestkrát nastoupil na podzim v okresním přeboru za Smetanovu Lhotu a dokázal vstřelit sedm branek. Několik dní před utkáním v Edenu navíc oblékl barvy internacionálů Borussie Dortmund a v Sao Paulu svedl po boku bývalých spoluhráčů Dedého, Amorosa, Ewerthona, Weidenfellera či Riedleho souboje kupříkladu proti legendám Bayernu Mnichov či Barcelony. „Hrálo se tam ještě více naplno. Bylo to prostě jako normální zápas,“ vrátil se Koller k turnaji, na který si našlo cestu téměř čtyřicet tisíc diváků.

Někdejší vynikající český kanonýr závěrem připustil, že jeho první start v Silvestrovském derby internacionálů bude možná také posledním. „Pokud budu mít příští rok čas, budu zvažovat, zda příště nenastoupím spíše v derby veteránů,“ vykouzlil široký úsměv, než se po více než půl hodině od závěrečného hvizdu odebral do kabin.

Jan Koller si společně s Mariem Ličkou vyzkoušel poločasovou střelbu na prosecco, ale ani jeden netrefil

Jan Koller a jeho premiérová trefa v derby