Debutant v derby veteránů Rostislav Macháček: Atmosféra byla vynikající

2.1.2020, 10:15 | Derby

Ač mu na konci října bylo osmapadesát let, bývalý fotbalový obránce Rostislav Macháček, je stále velice aktivní. Často obléká dres staré gardy Hradce Králové či pražské Slavie, ve které na počátku 90. let odehrál dvě sezóny. Tradičního Silvestrovského derby v pražském Edenu se ale zúčastnil vůbec poprvé, avšak jak sám říká, nastoupit už mohl v minulých ročnících. „Na toto derby jsem byl několikrát pozván, ale bydlím v Hradci Králové a je trošku složitější se sem dostat.“

Silvestrovské derby veteránů se stalo jasnou záležitostí pro pražskou Spartu, která nadělila svému rivalovi pět branek a po závěrečném hvizdu zkušeného rozhodčího Zvoniče se mohla radovat z výhry 5:1. Proč to v úvodním utkání v Edenu z pohledu Slavie nevyšlo, měl Macháček jasno. „V tomto Silvestrovském derby je důležité, kdo dá první gól. To se povedlo Spartě, naopak my za stavu 0:2 neproměnili penaltu. Sparta se pak zatáhla. Když hrajete utkání v sedmi hráčích proti sedmi, tak musíte bránit vyloženě jeden na jednoho. Nehraje se na ofsajd a Vráťa Lokvenc tak zůstával, v uvozovkách, v ofsajdovém postavení. My obránci s ním museli chodit, je tu široké hřiště a nám se to několikrát nepovedlo doplnit,“ vysvětlil úvodem majitel 150 prvoligových startů a 4 branek v barvách Hradce Králové, pražské Slavie, Slovanu Liberce a Lázní Bohdaneč. Chybu ale viděl Macháček také v útočné fázi svého týmu. „Chtěli jsme to hrát až do brány, na což si Sparta chytře počkala.“

I když jeho tým prohrál, před velice slušnou diváckou kulisou v Edenu bylo zážitkem zahrát si. „Atmosféra je tu každý rok vynikající,“ řekl Macháček, který však zná toto derby spíše jen z televize, jeho letošní účast byla totiž premiérová. „Několikrát jsem již byl pozván, avšak bydlím v Hradci Králové a je trošku složitější se sem dostat. Letos jsem ale pozvánku od Honzy Mareše rád přijal, stejně tak, jako když hraje stará garda Slavie někde venku, vždy rád přijedu,“ sdělil odchovanec východočeských Prachovic.

Právě v obci se čtrnácti stovkami obyvatel Macháček začínal s fotbalem. Do první ligy to dotáhl jediný, avšak nejznámějším jeho spoluhráčem je určitě Jiří Kajínek, nejpopulárnější český vězeň. V Prachovicích, v současné době hrajících nejnižší IV. třídu, má stále Macháček platný registrační průkaz. „Půl roku jsem ale za ně nehrál, protože jsem chodil spíše za starou gardu Hradce Králové či Slavie, a tak nebyl čas. Rád si ale za ně ještě půjdu kopnout,“ podíval se směrem k jarní části sezóny.

Právě mezi veterány královéhradeckých Votroků můžeme najít také další bývalé hráče pražské Slavie – Milana Frýdu či Luboše Kubíka. Někdejší vynikající reprezentanti Československa však na Silvestrovské derby do Edenu nejezdí. „To je spíše otázka na pana Mareše. Oba ale mají problémy s koleny. Naskakují tak spíše za gardu Hradce Králové, a to ještě tak na pět minut, spíše se tedy jen zúčastnit,“ objasnil Macháček situaci kolem svých někdejších spoluhráčů.

Macháček si zahrál naposledy ligový zápas před více než dvaadvaceti lety, nyní má velkou šanci se do prvoligového fotbalu prosadit jeho devatenáctiletý syn David. V pražské Slavii to ještě nevyšlo, nastoupil do několika třetiligových utkání za rezervu. V září však přestoupil do Jablonce a Petr Rada ho několikrát nominoval k zápasu v nejvyšší soutěži, byť do boje jej ještě nevyslal. „V Jablonci je to pro něho určitě jednodušší, vždyť už je tam součástí A-týmu. Je otázkou času, kdy naskočí do prvoligového zápasu, což je ve Slavii určitě těžší. Než trénovat s béčkem nebo se sedmnáctiletými kluky, je pro něho rozhodně lepší být v Jablonci třeba se Sýkorou, Hübschmanem nebo Jugasem,“ řekl Macháček o svém synovi a dodal: „Skok z dorostu mezi muže je opravdu velký, a když je každý den s podobnými hráči v kontaktu, je to pro něho velká škola,“ jako by se pyšný otec vrátil do doby před téměř čtyřiceti lety, kdy jej legendární královéhradecký trenér Zdeněk Krejčí vytáhl společně s již zmiňovanými Frýdou, Kubíkem nebo třeba i Pavlem Černým z dorostu a dal jim poprvé ochutnat boje v ligových soutěžích.

V Hradci Králové se Macháček také usadil. „Pracuji u tchána ve firmě,“ usmál se osmapadesátiletý debutant Silvestrovského derby závěrem.

Rostislav Macháček a jeho obětavý zákrok před brankářem Petrem Burešem