Slavia bude v derby útočit na jubilejní dvacátou výhru, v hale chce napravit sedmé místo

19.12.2014, 12:19 | Derby & Turnaj

Areál pražské Slavie ve Vršovicích bude 31. prosince hostit již 29. ročník silvestrovského derby. Statistika tradičních soubojů vyznívá v kategorii internacionálů jednoznačně pro sešívané, kteří budou letos útočit již na dvacátý skalp odvěkého rivala.

Devatenáct výher, čtyři remízy a pět porážek. Tak vypadá statistika tradičních silvestrovských bojů na umělé trávě v Edenu z pohledu Slavie, již jako manažer vede dlouholetý trenér staré gardy Jan Mareš. Se skladbou týmu měl i letos spíše příjemné starosti, mezi internacionály si v červenobílém dresu odbudou premiéru Radek Černý a Lukáš Jarolím, v rukávu má bývalý slávistický obránce a nynější manažer ještě dvě další esa, konkrétní jména ovšem tajil: „Jediné co mohu říct je, že pokud opravdu oba přijedou, budou to pro nás výrazné posily.“

„Tým začínám dávat dohromady většinou na přelomu září a října, jinak se ale vídáme s většinou hráčů celý rok,“ říká Jan Mareš, jenž v dresu Slavie odehrál mezi lety 1969 a 1978 celkem 374 utkání. Oproti svému protějšku, manažeru Sparty Jaroslavu Bartoňovi, může být před derby, které přes silvestrovský nádech nepostrádá rivalitu, optimističtější. „Úspěšnější jsme snad o sto procent,“ usmívá se. „Ale nechci říct, že očekávám dvě výhry. Sparta nemá vůbec špatný mančaft, takže šance budou vyrovnané.“

Ještě před 29. silvestrovským derby internacionálů a 12. ročníkem jeho veteránské kategorie, se Slavia představí na mezinárodním vánočním turnaji fotbalových internacionálů. Na svatého Štěpána se v hale Sparty v Podvinném mlýně uskuteční 20. ročník oblíbené povánoční akce.

Slávistům se v předchozích letech v konkurenci Dukly, Sparty, Prešova či hvězdami nabitého Umbro týmu povětšinou dařilo a s devíti tituly je vůbec nejúspěšnější v celé historii halového turnaje internacionálů. Poslední rok však červenobílým nevyšel, s jedinou výhrou se umístili na předposledním sedmém místě. Jaké byly důvody takového propadu?

„Loni jsme hráli opravdu špatně a nezasloužili jsme si vůbec nic. Navíc nám ta generace trochu odchází, v hale jsme hrávali nejlíp v týmu s Jarolímem, bratry Herdovými, ti to v té hale uměli hrát. Těmhle mladším hráčům to tam moc nejde, ale horší než minulý rok to být nemůže,“zakončil Mareš s úsměvem.

Soupiska Slavie na derby

Internacionálové: Radek Černý, Martin Vaniak, Lukáš Došek, Tomáš Došek, Tomáš Hunal, Martin Hyský, Roman Janoušek, Lukáš Jarolím, Jaromír Jindráček, Tomáš Klinka, Luboš Kozel, Pavel Kuka, Martin Müller, Adam Petrouš, Ivo Ulich.

Veteráni: Miroslav Beránek, Dušan Herda, Petr Herda, Václav Hrdlička, Karel Jarolím, Jiří Jeslínek, Ivo Knoflíček, Jan Mareš, Pavel Medynský, Gustav Ondrejčík, Miroslav Příložný, Pavel Řehák, Juraj Šimurka, Luboš Zákostelský.