Na derby se těšíme, je to svátek fotbalu, shodují se slávisté a sparťané

17.12.2013, 18:37 | Derby

Silvestrovský den nebude jen v duchu oslav konce roku a příchodu toho nového, ale i ve znamení tradičního derby mezi Slavií a Spartou.

Odvěcí rivalové odehrají v kategorii internacionálů již osmadvacáté utkání, veterány naopak čeká jedenácté vzájemné střetnutí. Až na výjimku v roce 2005, kdy se tato událost uskutečnila až 1. ledna nadcházejícího roku, se všechna derby vždy odehrála v poslední den v roce.

A jinak tomu nebude ani letos, v 11:15 hodin v Edenu vyběhnou ke svému utkání veteráni a o hodinu později internacionálové.

„Střetnutí Slavie se Spartou je jedním z nejdůležitějších zápasů v roce,“ připomněl váhu derby legendární křídelník sešívaných Dušan Herda, který v klubu strávil dvanáct let. „Na silvestrovské derby se vždy těšíme už od září, povídáme si o něm. Každý zápas přinese něco nového a lidé mohou vidět, že i když jsou kluci starší, fotbal hrát nezapomněli.“

Silvestrovské derby je rok od roku populárnější. Potvrzuje to i fakt, že do derby internacionálů zatím zasáhlo 159 hráčů a v zápasech veteránů se doposud představilo 65 fotbalových ikon. „Je to světová atrakce. Dokonce mi volají novináři z německého Kickeru a ptají se mne na jména. Má to velkou sledovanost,“ prozradil Ivo Knoflíček, kterého čeká již celkem čtrnácté derby, v kategorii veteránů pak páté.

„Derby je oslava fotbalu a vždy se na něj těším. Sedneme si s kluky ze Sparty i Slavie dohromady, pobavíme se, připijeme si a těšíme se zase na příští rok,“ dodal dále Knoflíček, ke kterému se přidal i sparťan Michal Horňák„Hodně se těším, hlavně na setkání s kamarády a bývalými spoluhráči. I ve Slavii mám hodně kamarádů, se kterými se alespoň na konci roku mohu vidět.“

„Je to moje třetí derby, takže do třetice všeho dobrého snad vyhrajeme,“ rozesmál přítomné novináře Luděk Stracený, který má v silvestrovském derby vyrovnanou bilanci – v roce 2011 při své premiéře v dresu Sparty Slavii porazil 3:1, naopak minulý rok prohrál 5:8.

O poločasové přestávce utkání internacionálů nebude chybět tradiční střelba na šampaňské a předání humanitárního daru. Po skončení zápasu dojde k vyhlášení nejlepších hráčů a také na novoroční přípitek. Derby bude vysílat kanál ČT Sport.