Na začátku jsme potřebovali čas, než se naše klouby rozehřály, říká Martin Švejnoha

27.12.2018, 11:18 | Turnaj

Plzeňská Viktorie přivezla do pražského Edenu nejpočetnější hráčský kádr. Na tamní palubovce se představilo třináct hráčů. Jedním z nich byl i jednačtyřicetiletý bývalý obránce Martin Švejnoha. Pro něj se jednalo o premiérovou účast na mezinárodním vánočním turnaji fotbalových internacionálů. I jeho zásluhou bojovali Západočeši až do posledního utkání o umístění „na bedně“. V něm ale nestačili na Brno, se kterým prohráli 1:5 a nakonec se tak museli spokojit s pátou příčkou.

Někdejší reprezentant do jednadvaceti let a hráč prvoligové Plzně, Slovácka či Brna se před posledním zápasem svého týmu rozplýval nad tímto turnajem. „Je to tady super. Potkám tu spoustu známých lidí a bývalých spoluhráčů či protihráčů,“ řekl v úvodu.

Spolu s ním nastoupili v červenomodrém plzeňském dresu kupříkladu Vlček, Fořt, Janota, Jindra či nedávný futsalový reprezentant Salák. Celkem přivezli Viktoriáni dvanáct hráčů do pole, vzadu jištěných brankářem Mičkou. „Už vloni tu kluci byli ve dvou pětkách a patrně se jim to osvědčilo, protože skončili druzí,“ objasnil záměr manažera Viktorky Ivana Bicana Švejnoha a pokračoval: „Určitě je to znát. Přece jenom už nejsme mladíci, pošetříme tak nějaké síly. Myslím si, že se nám to na konci turnaje může vyplatit.“

Plzeňští mohli žehrat na ne zcela vydařený vstup do tohoto turnaje. Nejprve totiž nestačili na Bohemku, poté prohráli také se Spartou. Tedy s týmy, které nakonec skončily o nějaký ten bodík nad Viktorií. „V kádru máme několik starších hráčů. Na začátku jsme potřebovali čas, než se naše klouby rozehřály. Od třetího zápasu už ale frčíme,“ řekl se smíchem Švejnoha před posledním zápasem svého týmu. Před ním tým ze západu porazil Prešov, zaskočil pozdějšího vítěze pražskou Slavii a poradil si též s Duklou.

V posledním utkání čekalo na Viktorku Brno. Pokud by západočeský tým svého soka porazil, bral by medaili. Zvláštní náboj mělo toto klání i pro samotného Martina Švejnohu, který v Brně tři roky působil. „Rozhodně to byl speciální zápas. V Brně jsem hrál s Petrem Švancarou, Patrikem Sieglem nebo Pavlem Mezlíkem,“ zavzpomínal nynější asistent trenéra druholigového rakouského týmu WSG Wattens. Plzeňané ale poslední zápas nezvládli, prohráli 1:5 a mezi tři nejlepší týmy se tak nedostali. Lví podíl na výhře měli Švejnohovi bývalí spoluhráči, neboť Mezlík se Švancarou dali po dvou brankách.