Historie derby: 1991 – 2000

1991: Slavia – Sparta 5:2 (3:1)

Kapitáni obou týmů nachystali divákům tři překvapení, z nichž dvě vyšla. Prvním byl sparťan F. Straka, druhým slávista I. Knoflíček. Tím třetím měl být Skuhravý, ale nakonec musel odjet do Janova. Slavnostní výkop měli Bican a Říha a o poločase zažila Čechie další historický okamžik. Zavěšené šampaňské na břevně jako první sestřelil Dušan Herda! Historický okamžik prožil i I. Knoflíček: „To je poprvé, co jsem ve slávistickém dresu porazil Spartu!“

Branky: P. Herda (2), Peclinovský, Sigmund, D. Herda – Caudr, Stratil. Rozhodčí: Ivan Grégr. Diváci: 2000.

Slavia: Zlámal – Pavlíček, Hildebrant, Jeslínek, Peclinovský, Grospič, Panenka, Svoboda, Sigmund, P. Herda, D. Herda, Frýda, Veselý, Segmüller, Vízek, Morávek, Knoflíček.
Sparta: Dyk – Migas, Vojta, Tichý, Straka, Berger, Fr. Chovanec, Caudr, Samek, Jurkanin, Nehoda, Stratil, Pospíšil, Vejvoda, Bartoň, Smištík, Kára.

1992: Slavia – Sparta 12:5 (6:1)

I přesto, že si v tomto roce vyskočil „červený kohout“ na dřevěnou tribunu Čechie, se tady derby hrálo. Červenobílí díky nominaci byli favority, na čemž nic nezměnila ani účast sparťanského a reprezentačního stopera J. Novotného. Po dvaceti minutách prohrávala Sparta 0:4 a už o poločase bylo jasné, že Slavii vítězství neunikne.

Branky: Pešice (3), K. Jarolím (2), Čermák (2), P. Herda (2), Zlámal, Patlejch, D. Herda – Berger (2), Migas, J. Novotný, Bartoň. Rozhodčí: Ivan Grégr. Diváci: 1200.

Slavia: Zlámal – Patlejch, Jeslínek, Grospič, K. Jarolím, Pavlíček, Čermák, Panenka, Sigmund, Pešice, D. Herda, P. Herda, Veselý, Morávek.
Sparta: Dyk – Migas, Tichý, Fr. Chovanec, Caudr, J. Novotný, Vokáč, Kvašňák, Berger, Vejvoda, Philipp, Kára, Bartoň, Stratil.

1993: Slavia – Sparta 8:2 (4:1)

Kapitán sparťanů V. Migas povolal do zbraně ze stuttgartského Kickeru „Bédu“ Vrabce, z Benešova stopera Bielika a jako hosty „dukláka“ Jána Geletu a z Terexu Martina Michala. Slavii naopak posílil golman V. Žižkov Jaromír Blažek a premiéru zažili M. Beránek a M. Příložný. Poprvé nastoupilo místo pěti šest hráčů v poli, ale i zhuštěný prostor vyhovoval slávistům, kteří si připsali další výhru, zejména zásluhou P. Herdy.

Branky: P. Herda (4), Příložný (2), Vízek, Veselý – Smištík, Bielik. Rozhodčí: Ivan Grégr. Diváci: 1700.

Slavia: Blažek ml., Blažek st. – Peclinovský, Jeslínek, Zlámal, Patlejch, Grospič, Beránek, Kubernát, Čermák, Pešice, P. Herda, Příložný, Panenka, Sigmund, Vízek, Veselý.
Sparta: Brabec, Michal – Migas, Vojta, Tichý, Smištík, Fr. Chovanec, Caudr, Vrabec, Bielik, Geleta, Berger, Vejvoda, Vdovjak, Bartoň, Kára.

1994: Slavia – Sparta 3:4 (3:3)

Spartě, doplněné Haškem, Čabalou, Bielikem, Kostelníkem a Skuhravým se konečně podařilo přetrhnout sérii pěti porážek po sobě a připsala si druhé vítězství. Rozhodla o tom branka Dobiaše z penalty a Kostelníkův zákrok, kterým chytil těsně před koncem pokutový kop Příložnému. Po poločase, kdy jako druhý hráč v historii sestřelil šampaňské Petr Herda, vyvrcholilo derby přípitkem Fotbalisty roku Pavla Kuky, který se objevil na pár minut i na hřišti.

Branky: Beránek, P. Herda, Panenka – J. Chovanec, Caudr, Dobiaš, Smištík. Rozhodčí: Ivan Grégr. Diváci: 3000.

Slavia: Zlámal, Blažek st. – Pauřík, Jeslínek, Smolík, Pavlíček, Grospič, Janů, Kubernát, Beránek, K. Jarolím, Pešice, P. Herda, D. Herda, Panenka, Vízek, Příložný, Veselý, Kuka, Morávek.
Sparta: Dyk, Kostelník – Fr. Chovanec, Migas, Bielik, J. Chovanec, Čabala, Caudr, Dobiaš, Smištík, Hašek, Bartoň, Stratil, Skuhravý.

1995: Slavia – Sparta 4:2 (1:0)

Výjimečně se derby přesunulo na Meteor VIII. a v sestavách se objevila zase nová jména jako Fiala, Beznoska, Váňa a „Japonci“ Mysliveček a Řehák. Na velice zmrzlém terénu se po slavnostním výkopu Kvašňáka a Hemeleho rozhodlo o vítězství Slavie až v závěru zápasu během šesti minut.

Branky: Čermák, Beránek, P. Herda, M. Váňa – Smištík, Bartoň. Rozhodčí: Ivan Grégr. Diváci: 2500.

Slavia: Zlámal – Pauřík, Peclinovský, Janů, Čermák, Beránek, D. Herda, P. Herda, Pešice, K. Jarolím, Kubernát, Veselý, Řehák, Mysliveček, Příložný, M. Váňa.
Sparta: Trněný – Bielik, Fiala, Beznoska, Hladík, J. Chovanec, Fr. Chovanec, Migas st., Migas ml., Smištík, Čabala, Vejvoda, Slaný, Kára, Bartoň.

1996: Slavia – Sparta 10:3 (3:0)

Derby se opět vrátilo na Čechii, ovšem poprvé v historii na umělou trávu. Po předzápase žáčků obou týmů, za přítomnosti mažoretek kolem hřiště a 12°C mrazu zadělala Slavia na svůj další úspěch už v první půli. Opět mnohem mladší celek červenobílých koncertoval i ve druhé půli zejména zásluhou skvělého K. Jarolíma a střelecky disponovaného Příložného, který vyrovnal čtyřmi góly v jednom utkání rekord P. Herdy. O poločase se marně pokoušeli K. Jarolím a P. Stratil sestřelit zavěšenou láhev Jim Beama. Na Nový rok i s diváky připili I. Hašek a F. Veselý.

Branky: Příložný (4), K. Jarolím (2), P. Herda (2), Jeslínek, Beránek – Straka, Berger, Bielik. Rozhodčí: Josef Zvonič. Diváci: 1500.

Slavia: Stárek – Pauřík, Jeslínek, Janů, Beránek, K. Jarolím, Řehák, Příložný, Pešice, P. Herda, D. Herda, Zlámal, Grospič, Kubernát.
Sparta: Sova – Caudr, Chaloupka, Fr. Chovanec, Straka, Berger, Josef Jarolím, Hladík, Jurkanin, Stratil, Čabala, Slaný, Vejvoda, Bartoň, Vdovjak, Bielik, Petr Vokáč.

1997: Slavia – Sparta 4:1 (1:1)

Derby se podruhé odehrálo na umělé trávě, ale poprvé v historii v Edenu za krásného slunečného počasí. Oba týmy se opět posílily – Sparta povolala člena reprezentační jednadvacítky R. Týceho a Slavia angažovala legionáře M. Pěničku z belgického Lokerenu a ligistu I. Knoflíčka. Právě posledně jmenovaný chytil střelecký den a svými góly derby otevřel a uzavřel. V první půli Sparta sehrála vyrovnanou partii i co do výsledku, ale po přestávce si Slavia ani přes neproměněnou penaltu P. Herdou své třetí vítězství po sobě vzít nenechala. O přestávce Slaný ani P. Herda se zavázanýma očima maketu šampaňského netrefili, úspěšněji si zato vedli při přípitku J. Stejskal a J. Novotný.

Branky: I. Knoflíček (2), Čermák, Příložný – Straka. Rozhodčí: Josef Zvonič. Diváci: 2500.

Slavia: Zlámal – Beránek, Čermák, D. Herda, P. Herda, Hrdlička, Janů, K. Jarolím, I. Knoflíček, Pauřík, Peclinovský, Pešice, M. Pěnička, Příložný, Michal Váňa, Veselý.
Sparta: Sova – Bartoň, Caudr, Čabala, Denk, F. Chovanec, J. Jarolím, Jurkanin, Ščasný, Slaný, Smištík, Straka, Stratil, Týce, Vrabec.

1998: Slavia – Sparta 7:4 (3:3)

Opět se hrálo na umělé trávě v Edenu za hezkého počasí. První poločas držela Sparta se Slavií krok, ale po přestávce se přece jen projevil fakt, že slávisté měli větší počet hráčů, takže mohli na rozdíl od sparťanů častěji střídat. A to mělo za následek, že během deseti minut získali slávisté vedení 7:3, které sparťané těsně před koncem jen zkorigovali. O přestávce ve střelbě na dvě zavěšené láhve sektu neuspěl ani Slaný ani Příložný a na Nový rok všem připili Jozef Chovanec s Josefem Pešicem.

Branky: Váňa (2), Čermák, Hrdlička, K. Jarolím, Knoflíček, Řehák – Čabala, Denk, Hašek, Vrabec. Rozhodčí: Josef Zvonič. Diváci: 3500.

Slavia: Zlámal, Macko – Beránek, Čermák, D. Herda, P. Herda, Hrdlička, Janů, K. Jarolím, Jeslínek, Knoflíček, Lubas, Peclinovský, Pešice, Příložný, Řehák, Váňa, Veselý.
Sparta: Sova – Caudr, Čabala, Denk, Hašek, Fr. Chovanec, J. Chovanec, Jurkanin, Mlejnek, Slaný, Vrabec.

1999: Slavia – Sparta 9:3 (3:2)

Hrálo se zase na umělé trávě v Edenu, tentokrát ale za mírného sněžení, které vytvořilo místy kluzký terén, což zvýšilo náročnost na pohyb hráčů. Sparťané v prvním poločase ještě drželi krok se Slavií, ale po přestávce červenobílí už svoji převahu, kterou odstartoval jubilejním 150. gólem v historii derby Karel Jarolím, korunovali střelecky. O přestávce ve střelbě na malé branky byl ze čtveřice střelců J. Jarolím, Slaný, Lubas a D. Herda byl úspěšný jen posledně jmenovaný. Na Nový rok pak připili J. Bican, K. Jarolím, J. Berger, P. Kuka a manažeři J. Mareš a V. Hladík.

Branky: Řehák (3), D. Herda (2), K. Jarolím (2), Čermák, Váňa – Berger, Jarolím, Kabyl. Rozhodčí: Josef Zvonič. Diváci: 3000.

Slavia: Šimurka, Zlámal – Beránek, Čermák, D. Herda, P. Herda, Janů, K. Jarolím, Jeslínek, Lubas, Pešice, Řehák, Šilhavý, Váňa, Víger.
Sparta: Trněný, Kostelník – Berger, Bielik, Caudr, Denk, Fr. Chovanec, J. Jarolím, Kabyl, Lavička, Mlejnek, Slaný.

2000: Slavia – Sparta 3:1 (1:0)

Za krásného slunečného počasí na umělé trávě v Edenu bylo jubilejní 15. derby na rozdíl od gólových hodů v těch předchozích ročnících tentokrát daleko více svázáno taktikou, což mělo na svědomí vůbec nejmenší počet vstřelených branek v historii. Navíc jen jediný gól ze čtyř padl ze hry. Smutně skončilo derby pro Miroslava Příložného, který předčasně opustil hřiště se zraněnou achillovkou. Slavii zajistil vedení Řehák z penalty, sparťané po přestávce vyrovnali Kabylem, který dorazil vyražený míč Šimurkou po penaltě Bielika. Pak ale už stříleli jen červenobílí. Řehák podruhé z penalty stým gólem červenobílých v historii dostal Slavii do vedení a její výhru pojistil třetí brankou Šilhavý. O přestávce se ani jednomu z kvarteta Řehák, Kabyl, Beránek a Bažant nepodařilo sestřelit zavěšené šampaňské, na závěr převzal cenu pro nejlepšího hráče Jan Berger a před rekordní návštěvou na Nový rok připili Pešice, K. Jarolím, Berger a Bielik.

Branky: Řehák (2), Šilhavý – Kabyl. Rozhodčí: Josef Zvonič. Diváci: 3700.

Slavia: Šimurka – Beránek, Čermák, D. Herda, Hrdlička, Janů, K. Jarolím, Jeslínek, Lubas, Pešice, Příložný, Řehák, Šilhavý, Michal Váňa, Veselý, Víger.
Sparta: Sova – Bažant, Berger, Bielik, Čabala, Denk, J. Jarolím, Kabyl, Mlejnek, Slaný, Vrabec.